
Mit is jelent ez?
Ezen tulajdonságuk igen instabillá (más atomokkal, molekulákkal könnyen reakcióba lépővé) teszi őket. Bármilyen anyagot “megtámadnak”, hogy a megszerzett elektronok segítségével ionikus egyensúlyba kerüljenek. Kémiai értelemben véve reakcióba lépnek a velük érintkező anyagokkal, oxidálva azokat. Ez az oxidáció az élő anyagok pusztulásához vezet.
Az emberi szervezetben a sejten belül található DNS, és a hibás sejtek megjavításáért felelős mitokondrium a legvédtelenebb a szabadgyökökkel szemben. Ha a DNS sérül, a sejt hibás program szerint fog működni, (vagyis megbetegszik). Ráadásul az oxidáció következtében ugyancsak elsorvadt mitokondrium nem lesz képes arra, hogy a sejtet helyre hozza, vagy végső esetben lebontsa (programozott sejthalál, apoptózis).
Az antioxidánsok ezen szabadgyökök hatástalanítását szolgálják. Sajnos azonban a jól ismert antioxidánsok (vitaminok, polifenolok) csak a sejtek közötti teret tudják „megtisztítani”, a sejtbe nem, vagy csak korlátozott mértékben jutnak be.
Az ún. aktív hidrogén minden, a szervezetben előforduló mérget képes hatástalanítani. Az elektron-többlettel rendelkező aktív hidrogén kémiai reakcióba lép az elektronhiányos szabadgyökökkel, megkötve, semlegesítve őket.